Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol
  1. Tum uyelerimizin dikkatine. Site adresi :http://www.esfvape.com/

Garip Sorunlar

'Bir Bilene Sor' forumunda futureinmydreams tarafından 3 Mayıs 2021 18:21 tarihinde açılan konu

Bu konuya değerlendirme yap:
/5,
  1. futureinmydreams

futureinmydreams
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    51
    Ratings:
    +104 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X Kit
    Sigarayı Bırakma Tarihiniz:
    02.03.2018
    Merhaba,

uzun zamandır fark ettiğim ama plasebo mu yoksa farklı bir şey mi çözemediğim başlıklardan bahsetmek istiyorum.

1) Bir likiti denerken kapalı odada denediğimde, likit aroması daha seyrek yada hiç gelmiyor.
    Bunu açık havada denediğim zaman ise aroma daha yoğun ve birbirinden ayırt edilebilir oluyor.

Örn: Az önce heisenberg'i direkt doldurdum tanka, demlenmemiş halde. Çektim, çektim sadece mentolü alabildim. Balkona çıkıp hava alırken tekrar çektiğimde içindeki farklı aromaları eşit miktarda hissedebildim. Odaya geri döndüğümde yine mentol vardı ve odayı havalandırıyorum sürekli. Oda havasız değil.

2) Revenger cihazımda ne zaman pil çıkarıp taksam veya atomizeri çıkıp taksam, Ohm değerini olması gerekenden farklı gösteriyor. Cımbızla teli bastırıp, biraz ateşleyince hedef Ohm değerine iniyorum ve öyle buharlıyorum fakat yine de pili vesaire aynı şekilde çıkart tak yapınca yine ilk Ohm değerine geri dönüyor.
    Bu bir sorun mu yoksa normali mi bu bilmiyorum. Az önce 0.32ohm gösteriyordu takılı tel, bastırıp 0.25'e düşürdüm olması gereken değere. Cihazın pilini değiştirdim ve tekrar 0.32ohm'a geri çıktı "Old Load" yapmama rağmen. Kronik bir sorun mu değil mi çözemedim.

3) Likit demlerken yoğun aroması olan bir likitin kokusunu alınca, diğer likitlerin kokusunu alamıyorum. Sanki koku blokesi yemiş gibi, o ağır aromadan başka hiçbir şey alamıyorum koku olarak. Kahve koklama vesaire de işe yaramıyor. Bütün gün onun kokusu kalıyor.

Sizde de böyle sorunlar oluyor mu?

#1 futureinmydreams, 3 Mayıs 2021 18:21
    Son düzenleme: 3 Mayıs 2021 18:29
    • Beğendim Beğendim x 1
    • Faydalı Faydalı x 1
    • Komik Komik x 1
    • Samimi Samimi x 1
  2. MasterDistiller

MasterDistiller
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    48
    Ratings:
    +118 / 0
    İlk soruya gelecek cevapları ben de merak ettim :D

3. rmnstk

rmnstk
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    52
    Ratings:
    +80 / 0
    Sorular efsane, cevapları çok merak ettim rez alayım şöyle kenara. Geçmiş olsun mu denir, olur böyle mi denir hiç bilemiyorum hocam. Gerçekten cevapları ben de merakla bekleyeceğim. Umarım sorularınızın yanıtlarını alırsınız :)

4. MasterDistiller

MasterDistiller
    Expand Collapse
    E-Sigara Acemi

Alınan Beğeniler:
    48
    Ratings:
    +118 / 0
    Bu arada ilk soruya mantık doğrultusunda yaklaşıp şu cevabı verebilirim; lezzet ve oksijen bağlantısı degüstatörlerin ve gastronomiye meraklı insanların bilincinde olan bir durumdur. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/78613
    Şu makaleyi okuyabilirsiniz.

• Beğendim Beğendim x 1
  5. futureinmydreams

futureinmydreams
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    51
    Ratings:
    +104 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X Kit
    02.03.2018
    İlk sorunun cevabı teorik olarak, açık havada oksijen miktarı ve saflığı, kapalı odaya nazaran daha yüksek olduğu için aroma hissiyatı ve yanma derecesi artıyor bu da farkındalığı arttırıyor. Aslında merak ettiğim, aynısını yaşayan var mı :D ? Diğer soruların cevabını ben de bilmiyorum.

6. msbblky

msbblky
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    20
    Ratings:
    +65 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vinci air/koko
    26.12.2019
    Biraz dışarı çıkayım ben en iyisi, oda da havalansın :D aydınlanma yaşadım şu an

• Komik Komik x 1
  7. Enqin19

Enqin19
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    43
    Ratings:
    +81 / 1
    Kullandiginiz Cihaz:
    Taifun Gt + Launcher V2
    22.10.2014
    2. Soru için konuşuyorum. Revengerde böyle şeyler oluyor malesef. Elimde iki tane var. Birinde sürekli yaşıyorum bu sorunu. Diğeri normal. Likitlerle birlikte el çantasına koymuştum sorun yaşadığım cihazı. Bir tanesinin kapağı açılmış cihazın içi dışı likit dolmuştu temizledim ama sanırım entegrelerden biri zarar gördü. Bu arada revengerlerin tümü mü emin değilim ama tam bir pil düşmanı bilginiz olsun.

8. Krcorkun

Krcorkun
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    189
    Ratings:
    +480 / 9
    Millette ne dil reseptörü var be..
    Adamlar acik-kapali ortamdaki oksijen miktarindan aroma degisimini algiliyor.
    Biz yine 4 gune zor pamuk degistiriyoz.

• Komik Komik x 5
    • Katılıyorum Katılıyorum x 1
  9. otgunz

otgunz
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    2,769
    Ratings:
    +6,064 / 14
    Kullandiginiz Cihaz:
    ILLUSIA SpicaP-GG-Kayfun
    01.01.2013
    2 ve 3 olağan durumlar. 1 için kafamda sorular oluştu, ev iyi havalanıyor mu? Evde ateşli içiliyor mu? Evde ortam havasını bozacak çeşitli koku yapıcı etmenler var mı? Eğer varsa o kokuya alışırsınız ama sonuçta güzel kokuları da hala tam alamazsınız. Tokken yemek kokusu gibi, fark etmezsiniz ama hala oradadır, odadan çıkıp geri gelince tazelenmiş burunla rahatsız eder sizi hemen. Böyle bir hadise söz konusu olabilir. Ayrıca rutubet de azaltıyor aroma etkisini, evde rutubet varsa yine normaldir.

#9 otgunz, 3 Mayıs 2021 19:54
    Son düzenleme: 3 Mayıs 2021 22:04
  10. laborcha06

laborcha06
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    111
    Ratings:
    +197 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Aspire Mixx,Macro DNA 75c
    İlk sorudaki olayı bende yaşıyorum. Bilimsel bi açıklaması elbet vardır diye pek üzerine düşmemiştim. Takipteyim.:(

#10 laborcha06, 3 Mayıs 2021 20:12
    Son düzenleme: 3 Mayıs 2021 20:35
  11. futureinmydreams

futureinmydreams
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    51
    Ratings:
    +104 / 5
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso Revenger X Kit
    02.03.2018
    Pil sağlığı konusunda sorun yaşamadım hiç, cihazın içini dışını da yeni temizledim. Herhangi bir problem yoktu entegrelerde. Sadece şu ohm olayı canımı sıkıyor. Atomizerden mi, telden mi yoksa moddan mı çözemedim.

Odamda hava temizleyici vesaire var. Dışarısıyla aynı yani odadan çıkıp girince bir farklılık hissetmiyorum. Ateşli içen babam var o da balkonda içiyor.

12. siz kaçın beni tanıdılar

E-Sigara Yönetici
    ESF Profesör ESF Tecrübeli

Alınan Beğeniler:
    2,071
    Ratings:
    +3,603 / 58
    Kullandiginiz Cihaz:
    Tokai
    24.02.2017
    Evin havasi falan yerindedir, tek sebep evdeyken bilinacaltinda "evdeki diger bireyleri buhara bogmayayim" endisesi ile driptipi köklememeniz, disardayken rahat davranip sağlam çekiş yapiyorsunuz. ;)

• Beğendim Beğendim x 2
  13. piccolo

piccolo
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    908
    Ratings:
    +2,160 / 29
    Kullandiginiz Cihaz:
    Major, Spica, Dna
    2016
    Aynı kokuyu kokladıkça bir süre sonra o kokuyu almamaya başlıyoruz. Kapalı odada sürekli aynı aroma kokusuna maruz kalındığı için tat duyusu da azalıyor olabilir. Ortaokul biyoloji dersinde tat ve koku reseptörlerinin beynin aynı bölgesinde işlendiğini anlatırlardı. Örneğin, burnun tıkalıyken yiyeceklerin tadını daha az alıyorsan buradan geliyor. Daha teknik ve detaylı bilgi arayan bu konuyu araştırabilir.

• Beğendim Beğendim x 1
  14. foggy11

foggy11
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    3
    Ratings:
    +8 / 0
    Kullandiginiz Cihaz:
    Aspire mixx - KFLP beklio
    İlk sorudaki durumu yaşayan tek insan olmadığıma sevindim :D temiz hava farkı diyip geçiyorum ama mutlaka daha detaylı bi açıklaması vardır.

• Komik Komik x 1
  15. Redrascal

Redrascal
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    256
    Ratings:
    +651 / 7
    Kullandiginiz Cihaz:
    Vaporesso revenger x
    Detaylı açıklama temiz hava :). Yanlış anlamayın ama bilimin işi yok gücü yok buna açıklama yapmaz. Bence fazla takılmayın bunlara atesliyi biraktiysaniz yada azaltti iseniz keyfini çıkarın. İyi akşamlar.

• Samimi Samimi x 1
  16. Prerogative

Prerogative
    Expand Collapse
    E-sigara Meraklısı

Alınan Beğeniler:
    17
    Ratings:
    +32 / 1
    1. sorunun cevabını odadaki nem oranından kaynaklandığını düşünüyorum. 8 sene ateşli içtim ama odamda hava kuru olduğu için 5 dal içmemişimdir. Ateşli yanarken çatır çatır ses geliyordu ve boğazımı yakıyordu. Nem oranının buharlıda da çok etkili olduğunu düşünüyorum.

17. Erhan13o

Erhan13o
    Expand Collapse
    İbrahim K
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ratings:
    +290 / 2
    Kullandiginiz Cihaz:
    Mx
    29.05.2018
    1. olay tat/koku duygusunun çok hassas olmasından, koku reseptör hücreleri çabuk yorulur, ilk bir kaç nefeste veya lokmada enfes tad alıp ardından körelir, aslında iyi bir şeydir zira güzel değil de kötü olan kokuları tüm gün aldığınızı düşünün.

Bir başka husus da odada başka kokuların olması; örnekle açarsak salatanın içinde beş çeşit sebze yerken mi tadını daha güzel alırsınız yoksa sadece bir sebzeyi yerken mi? Başka kokular derken kötü koku kastetmiyorum yanlış anlaşılmasın, başka koku mutlaka vardır özellikle evin kendine has kokusu vardır; evde yaşayan fark etmez ama dışarıdan gelen mutlaka fark eder.

3. Hadise yine reseptör yorulması, buna benzer bir de "hayalet aroma" denilen olay var, sevilen ve sık tüketilen likitlerin tatlarını başka likitlerde aldığında beynin o sevdiği aromayı hatırlaması ve ona odaklanması.

Koku filmi tavsiyedir bu vesileyle :D

2. hadise ise sizin olaya çok hassas yaklaşmanız, 0,07 ohm ihmal edilebilir bir sapma, roket bilimi değil sonuçta :)

Edit: 2. hadisede telin iletkenliği sıcaklıkla değiştiğinden de sapma görürsünüz; Escribe'da (DNA çiplerin pc yazılımı) atomizeri ölçerken "cold ohm" değeri verir, onu bile dikkate almışlar @futureinmydreams hocam.

#17 Erhan13o, 3 Mayıs 2021 21:13
    Son düzenleme: 3 Mayıs 2021 21:38
    • Faydalı Faydalı x 1
  18. otgunz

otgunz
    Expand Collapse
    E-Sigara Kullanıcısı

Alınan Beğeniler:
    2,769
    Ratings:
    +6,064 / 14
    Kullandiginiz Cihaz:
    ILLUSIA SpicaP-GG-Kayfun
    01.01.2013
    Hava temizleyicileri nemi regüle eder. Sırf o bile bir koku körlüğü yaratıcısıdır. Yani ben dahil başlığa yazan bir çok dostun kastettiği körelme etkisini yapar. Klimalarda da aynı durum oluyor çok daha yüksek derecede. İki cihaz türüne de bolca maruz kaldım. :) Dışardaki hava regüle değil ve oldukça esintili içerisine göre. Ayrıca @siz kaçın beni tanıdılar üstadımın yaklaşımı da mantıklı geldi bana.

• Faydalı Faydalı x 1
  19. Zorn

Zorn
    Expand Collapse
    Platin Üye
    Platin Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ratings:
    +11 / 0
    burun ve dil aynı anda çalışınca tat alabiliyoruz. burnunuzu kapatıp 1-2 fırt buharlayın farkedeceksiniz. açık havada burnunuz açıldığı için tadını daha iyi alıyorsunuzdur. youtube da gözü burnu kapalı adama soğan yedirttiler de elma sandı ya

• Komik Komik x 1
Bu konuya değerlendirme yap:
/5,

Bu Sayfayı Paylaş

XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.